kolmapäev, 16. aprill 2008

Positiivsed jooksukäärid

Nagu juba eelmisel korral mainisin - sport on selgelt reaalala. Ja nüüd ka üks reaalpiltmõistatus. Mis on pildid?

Kõik need, kes arvasid et pildil on positiivsed jooksukäärid, võivad ennast autasustada õige vastuse puhul. Aga kust siis tulevad positiivsed jooksukäärid. Lahendame selle küsimuse koos.


Kõigepealt oletame, et me soovime hinnata, kui palju on meie jooks tulemuslikum praegu, võrreldes eelmise aasta sama ajaga. Võtame näiteks võrreldavateks jooksuliikideks (treeningvahenditeks) pika, üle 20 km krossijooksu. Jooksja arenemist märkivaks parameetriks on tavaliselt jooksja kiiruse kasv. Samas, oluline parameeter on veel jooksu ökonoomsus. Seega, jooksja areneb, kui ta suudab joosta kiiremini ja samas ka ökonoomsemalt.


Niisiis – jooksu kiirust saame mõõta kui mõõdame joostud vahemaa ja selle läbimiseks kulunud aja. Jooksu ökonoomsust, seda saame mõõta näiteks energiakuluga meetri või kilomeetri kohta. Mida ökonoomsem on jooksja, seda vähem energiat ja sellega ressurssi kindla vahemaa läbimiseks kulub. Ja nii saame mõõta, kui palju kiiremini me praegu jookseme ja kui palju ökonoomsemalt me praegu jookseme, võrreldes eelmise aasta näitajatega.


Ja ongi jooksukäärid käes - kanname ühele ja samale teljestikule jooksukiiruse muutumise ja ökonoomsuse muutumise ajas. Et neid erinevate ühikutega (kiirus m / s ja energiakulu J / m) suurusi siiski samas teljestikus võrrelda, tuleks tulemus teha lihtsalt suhtarvudeks, näiteks kiiruse kasv esitada protsentides eelmise aasta kiirusest ja energiakulu kasv samuti protsentides eelmise aasta energiakulust


Selline graafik näitab, kas areng on olnud positiivne või pigem millegi arvelt. Kui kaks sirget kaugenevad teineteisest aasta-aastalt, siis on meil positiivsed jooksukäärid ja me jookseme ikka ja üha tulemuslikumalt ja kui lähenevad teineteisele, siis negatiivsed jooksukäärid ja igal aastal jookseme aina vähem tulemuslikumalt.


On ka selge, et võrrelda saab vaid sarnaseid treeninguliike ja sarnastest treeningtsüklitest pärit treeningute andmeid. Antud näites olen mõõtnud nelja 2007 aasta märtsi ja nelja 2008 aasta märtsi 24-28 km pikkuse krossi parameetreid ja graafikule kandsin nende väärtuste aritmeetilise keskmise muudu. Ja mis selgus! Selgus, et sama energiakulu juures kilomeetrile suudan pikka krossi joosta võrreldes eelmise aastaga keskmiselt ca 15% kiiremini.


Ja siia lõppu üks vahepala pulsimeetrite kui mõõteseadmete kasuks. Mitmed jooksjad väidavad, et pulsimeeter on mõttetu riistapuu! Selline väide on analoogiline näiteks voltmeetri kasulikkuse mõtestamisega. Oskamatu inimene mõõdab pinget patarei klemmide vahel keelega ja märgib tulemuseks “täis” või “tühi”, oskaja inimene mõõdab selle pinge voltmeetriga ja saab täpselt teada, millises seisundis patarei parasjagu on ja millise töö tegemiseks seda veel kasutada saaks. Nii et, see (sport) on ikka individuaalne...


4 kommentaari:

ErikS ütles ...

Kui tohib küsida, kuidas on see energiakulu arvutatud?

Rainis ütles ...

Ikka tohib küsida!

Energiakulu on leitud pulsimeetri Polar RS200 funktsiooni abil, mis seob kehamassi, südame löögisageduse ja nö. "own-indeksi" ehk arvutusliku maksimaalse hapnikutarbimise. Kõiki neid parameetreid saab määrata küllaltki konstantsete mõõtmistingimuste juures iga treeningperioodi jooksul, võimaldades energiakulu funktsiooni parameetreid pidevalt uuendada.

Isegi kui see arvutuslik energiakulu ei vasta tegelikule energiakulule oma absoluutväärtuses (kalorites või džaulides), siis võimaldab see sellegipoolest hinnata võimalikku energiakulu muutu, mille abil väljendada jooksu efektiivsuse muutu.

Samas peaks veel märkima, et väga erineva südame löögisagedusega (näiteks 140 l/min võrreldes 160 l/min) kipub ilmselt see arvutus andma juba küllaltki suurt viga, mistõttu erineva intensiivsusega treeningvahendeid on sellest aspektist omavahel ebausaldusväärne võrrelda.

Niisiis, tänan küsimuse eest,

Rainis

Madis ütles ...

Miks siis Viljandi jooksu katkestajate nimekirjas? Kas ei jõudnudki starti või juhtus midagi hullemat....

Karl Lont ütles ...

Paistab et dr. Slepikovski on treeningmahtusid suurendanud, pole enam aega sporditeoreetilisteks kirjutisteks.