kolmapäev, 13. august 2008

Varjatud ainest spordis

Tere kõigile! Suvistest treeningkoormustest tingituna pole ammu enam kirjutanud ja seda on näha ka viimasel kuul külastuste arvu olulisest kahanemisest. Kuid loetavus pole antud blogis mingi eesmärk, kuna muidu võiks kirjutada selliseid intrigeerivaid artikleid, nagu kirjutab suusablogistaja Hr. Pullerits. Meil siin on tegemist siiski selge reaalala – jooksuspordi – ümber keerlevate teemadega. Seepärast võib olla ka väga rahul, et üht ja sama pilti näitava staatika ümber suurem lugejate dünaamika õige pea vaibub, Newtoni III seadusest – kui ei loksuta, siis ei loksu.

Aga mitte sellest ei soovinud ma kirjutada.

Pean möönma, et olles nüüdseks viibinud kestvusjooksuspordi juures järjepidevad 10000 kilomeetrit, olen hakanud tasapisi asjadest aru saama… peamiselt tagantjärele aru saama.


Sportlik tulemus on nagu maailmaruum – selle kogumassist moodustab nähtava aine mass vaid mingi osa, kuid kindlasti mitte kogu massi. Mõõdetud kolmetraažid, kiirused, pulsisagedused, intervallide pikkused – kõik see kella ja kaardi abil toimetatav kuulub sportliku tulemuse nähtava massi alla. Ja kõik see ülejäänud, mida ma kas ei oska või ei saa mõõta – lihaste kahjustuste paranemine, vere seisukord, vitamiinide ja toitainete optimaalsus, organismi taastumise üldine tase – see tuleb arvata varjatud massi hulka. Ja nii, nagu universumi varjatud aine olemasolust oldi teadlikud juba päris ammu, nõnda olin ka mina teadlik juba esimesest jooksukilomeetrist, et teoreetiliselt peaks jooksutreeningutes olema veel midagi, lisaks mõõdetavatele koormustele.

Kuid mis uuenduse toob „teooriale“ kümnetuhandes kilomeeter? Nii nagu astrofüüsikas, sai ka minule alles nüüd selgeks, et varjatud massi osakaal võib olla väga suur. Universumi teoorias kehtib 10%-reegel – ca 10% on nähtavat ainet ja ca 90% varjatud ainet. Kas ka sportlikus saavutuses kehtib 10:90 reegel, ei oska öelda, kuid vähemalt 50:50 kindlasti, vähemalt 10000 kilomeetri sihipärase läbimise järel tundub nii. Eriti arvestades, kui kesiselt jooksis siinkirjutaja tunnijooksul. Siinkirjutaja peab ka möönma, et esmakordselt on tal õnnestunud suveperioodil külmetushaigusesse haigestuda, koguni kaks korda. Seega, teatud varjatud mass toimib. Kui siinkirjutajal oleks võimalik mõõta jooksukilomeetritesse ka kõik varjatud massi elemendid, siis treeningprotsessi summaks tuleks hooaja lõikes ca 0 - 1000 km.

Ja siit ka rõõmustav järeldus – kogu selle varjatud poole kasutamine treeningprotsessis pakuks võimaluse suureks sportliku tulemuse tõusuks. Ka kõige elementaarsemate spordifüsioloogiliste näitajate registreerimine peaks aitama targematel teha treeningotsuseid, mille efektiivsus oleks kordi suurem minu senisest otsustest. Ja kui jooksja on nõus jooksma 10000 kilomeetrit, siis saab lugeda väga innustavaks asjaolu, et 10% reeglist lähtudes ideaaljuhtudel on võimalik anda sellele senisel efektiivsuseskaalal 100000 jooksukilomeetri mõju! Ka pooleteisekordne efektiivsuse kasv oleks erakordne. Ja reaalsuses kerkib siit edasi juba väga palju küsimusi.

6 kommentaari:

Karl Lont ütles ...

Kas on nii, et mida rohkem treenida, seda tundlikumaks organism muutub erinevatele mõjutajatele, olgu selleks siis mõõdetavad suurused, nagu kilometraaži tõstmine/langetamine või mõõdetamatud komponendid, nagu emotsionaalne tasakaal? Mida kõrgemale tasemele sportlane jõuab, seda rohkem on vaja saavutuste tõstmise nimel hakata tegelema spordi mittereaalsete ehk mõõdetamatute teguritega ja ei saa enam öelda, et jooksusport on selgelt reaal-ala. Või mis?

Rainis ütles ...

Mõõdetamatute asjade all pidasin ma eelkõige silmas näitajaid, mida tavalisel spordimehel on keeruline, kulukas või võimatu mõõta. Rahvasportlase tasemel neid polegi tavaliselt vaja mõõta, kuid 10000 kilomeetrit kahe pooliku hooajaga on juba teine asi.

Ütleme nii - 20 sajandi alguse mõõdetavad asjad, nagu pulss, jooksu pikkus ja kilomeetrite läbimise aeg on siin artiklis kõik mõõdetavad asjad, kuna neid saab igaüks mõõta, see seda üldist mõõtmisandmestikku on lihtne hankida. Nende abil saab üldjoontes treeninguid juhtida ja juhitaksegi, kuid üldjoontes.

Et aga jõuda 10000 km jooksmisega tasemele, on vaja hoopis rohkemat. Tuleb hakata märkama täpset piiri organismi alataastumise ja ületaastumise vahel, et end sinna mahutada - see tagab treeningu maksimaalse efektiivsuse ja samas väldib väsimuse tekkimist. Ja just väsimuse tekkimist - see on üldine füsioloogilise seisundi halvenemine, lihased kahjustatud, toitaineid puudu, vitamiine puudu, jne... - on vaja ennetada. Muidu on 10000km tühja tööd nagu ma märkisin, mis jääb rahvasportlase 1000 km tasemele.

Parimatega,

Rainis

Anonüümne ütles ...

Kõvemad treeningumehed panevad aja, km ja pulsi kõrvale ka enesetunde. Mingi aja pärast peaks sealt selguma muster. Seda muidugi paar aastat treeningutega. Ei oska asja ise analüüsida aga olen palju uurinud selliseid sigakõvasid jookusmehi ja neil on päevikus subjektiivne arvamus enesetundest samuti ka unest, mis määrab ära treeningu kvaliteedi (ületreeningu märgiks on rahutu uni).
Kui 1000 km on joostud ei määra uni ega enesetunne midagi aga 10KKm järel juba saab organismi siseste protsessidest mingi pildi joonistada.

Rainis ütles ...

Jaa, see eneseunde hindamine on kindlasti üks asju, mida saaks teha ja mida ma seni pole teinud, ehk siis üks võimalus tuua veidi varjatud massist nähtavat massi juurde. Lisaks võiks märkmeid teha ilmselt ka vähemalt ligikaudsest menüüst treeningpäeviku servale. Kuude lõikes oleks hea arvestada, kas midagi võis jääda ka oluliselt puudu ja millise toitaine suhtes võiks menüü olla kallutatud.

Nii, siis ilmselt tuleks vähemalt kord-kaks kontrollida vere peamiseid näitajaid, mis võiksid kestvusalade sportlast huvitada. Ilmselt ehmoglobiin, ferritiin jt. raua parameetrid, et selgitada lisaraua vajadust.

Ja loomulikult võik hooaega alustada koormustestiga laktaadi määramise alusel. 4 mmol/l laktaadi juures olev jooksukiirus tuleks registreerida, kui esialgne lävekiirus ja selle pulss lävepulsina. See annaks väga olulise treeningute kontrollvahendi lisaks enesetundele.

Niisiis, kättevõtmise asi:

1. enesetunne
2. toitumine
3. veri
4. lävepulss ja -kiirus

Ilmselt enesetunde hinnang annaks ka üldise hinnangu treeningute efektiivsusele - kui ikka peale treeningtsüklit on kehv olla, siis ilmselt on ka treeningu mõju kehv.

Niisiis, sooviks kõigile järjepidevust!

Anonüümne ütles ...

Kaasaegne sportlane on varsti robot. Lisaks pulsikella ja rihmale on Kliinikumil plaanis katsetada mobiilseid vomax-i jälgimise apratuuri sportlastel ja kindlasti saaks trenni kaasa võtta ka laktaadimõõtja ning omal kohal oleks ka vererõhu näitajad.
Selliste meeeste nagu Lossman, Pärnakivi, Virkus, Vilt jne. vastu saame vaid tipptehnoloogiaga.

Mihkel ütles ...

Numbreid armastavale reaalteadlasele omaselt on kena igal hommikup2ikesega algaval p2eval voodis silmi avades m6nus m66ta oma pulss, et seda siis oma optimaalse pulsitagaj2rjega ja pystit6usmise j2rel muutunud pulsitagaj2rjega v6rrelda. Enesetunde hinnanganalyysi ja unekvaliteedi (kas unustasid anda kehale vajalikud tunnid selgkontakti madratsiga?) lisamine eelmainitud tulemustele tagab korrelatsiooni puhul arvestatava hinnangu.